(Prawie) wróciliśmy :D :D :D

Bądź na bieżąco i zgłaszaj problemy i pomysły.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DonPadzior
Admin

Ponieważ udało nam się powrócić do żywych postanowiłem skrobnąć coś na temat tego co tu się "odkasztaniło".
Historia jest dłuuuga (i sięga praktycznie 2014 roku) wiec postaram się trzasnąć wielki skrót w kilku punktach:

Jak zapewne zauważyliście, jakieś dwa/trzy tygodnie temu nasze forum umarło. Związane było to z upgradem serwera na którym to forum siedzi do najnowszych wersji PHP oraz innych gadżetów o których słabo się orientuję. Upgrade ten spowodował CAŁKOWITY brak kompatybilności naszego forum, stylów wizualnych, baz danych SQL itd. oraz całkowitą fragmentację wszystkich składowych plików tej bazy do tego stopnia iż niemożliwe było nawet zalogowanie się z poziomu administratora i zrobienia upgrade'u naszej wersji PHPBB.
Kolejnym z wielu powodów tej sytuacji było to że forum to, założone było x lat temu przez ludzi którzy nie mieli zbyt wielkiego pojęcia o tym jak się takie forum stawia, a później ludzie którzy to prowadzili (ja i rybęs) mieli mniej więcej takie samo pojęcie o tym jak nasz pan założyciel :D :D :D .
Ostatnie dwa tygodnie sprawiły że w trybie przyspieszonym "naumiałem" się wszystkich ciosów, bloków i sztuczek w PHPBB, ubrałem skafander internetelektrohakera i zabrałem się za ręczną rekonstrukcję całego forum plik po pliku. Aby odzyskać większość plików php z serwera trzeba było skakać po instalkach różnych wersji forum (od 3.0 poprzez 3.0.5, 3.1, 3.1.2, 3.1.5, 3.2.x itd) przy czym każda instalka pozwalała na przeczytanie innej porcji bazy danych a upload i postawienie jednej wersji poprzez FTP to mniej więcej 1 - 1.5 godziny roboty. Kiedy w końcu zrekonstruowałem i skonwertowałem (mniej więcej) bazę danych, okazało się że cały szkielet na którym to forum stało trzyma się na rdzy i brudzie tzn. różnego rodzaju mody i rozszerzenia zostały pokasowane przez dudiego w 2014 a ich odnośniki w dalszym ciągu są aktywne w bazie danych, skórka nie jest już kompatybilna z naszą wersją phpbb (3.3) itd. itd.
Ponieważ w zasadzie jestem "one man army" to kilka zarwanych nocy na (ponowne) przeszperanie plików, 22 hamerykańskie waszyngtony aby mieć (na razie) jakąkolwiek w miarę wyglądającą skórkę i jesteśmy z powrotem :D :D :D
Jedno jest pewne przez te ostatnie dni "naumiałem" się wystarczająco aby móc utrzymać to forum cały czas update'owane i będące na czasie.

Tak czy siak, mam jeszcze spoooooro do zrobienia a lista pod spodem update'owana będzie na bierząco.
Jeżeli macie jakieś pomysły - walcie tutaj pod spodem a jeżeli bedą w miarę racjonalne dopiszemy je do głównej listy :D
  • polski język - już pobrany i zainstalowany, zmienić go można w panelu użytkownika UCP. Nowi użytkownicy będą mieć polski automatycznie.
  • kolory skórki - w trakcie, ankieta wisi w osobnym wątku w tym dziale
  • logo i obrazek
  • ochrona antyspamowa
  • youtube, soundcloud i inne - działa, zamiast dawnego [youtube], [soundcloud] itd, po prostu wrzucamy goły link, a jeśli nie sparsuje się automatycznie to wrzucamy go pomiędzy [media] [/media], lub zaznaczamy wrzucony link i w oknie edytora wciskamy pierwszy przycisk od prawej (taki monitorek).
  • [color=##00BF00]władza w rękach ludu czyli moderatorzy i admini[/color] - wybrałem już dwóch "ochotników" ze starej gwardii (bizon, dirtydrumz), teraz czas im update'ować uprawnienia.
  • problemy z logowaniem - zrobione, w przypadku problemów z logowaniem, bardzo ważne jest aby usunąć ciasteczka w przeglądarce urządzenia na którym chcemy się zalogować. Forum używa teraz innej nazwy ciasteczek, co powoduje konflikt ze starymi ciasteczkami.
  • [color=##00BF00]problem z wysyłaniem/odbieraniem prywatnych wiadomości[/color]
tyle na razie
I suppose it is tempting, if the only tool you have is a hammer, to treat everything if it were a nail.
jakubek85
Zwycięzca Beat Battle 01/2020

Dzieki wielkie !!! :)
ODPOWIEDZ