DIY MiniSP

Opisy i pomysły napraw i modyfikacji róznorakich sprzętów
ODPOWIEDZ
EasyB
Pad5
Posty: 427
Rejestracja: 03 lut 2014, 12:26

Siema,
wiem, że są tu na tyle ogarnięci ludzie którzy mi mogą pomóc.

ICP7_J8oUgM



Chciałbym coś takiego zmajstrować, pisałem do gościa, to się dowiedziałem, że zbudował to na bazie "DIY KIT isd1820". Tyle, że resztą nie chce się za bardzo podzielić, czyli jak zmajstrował choćby "pitch shift", czy pady. Może był by ktoś chętny pomóc ;).
Awatar użytkownika
pietruh
Pad12
Posty: 2972
Rejestracja: 10 sty 2013, 14:07

Tak ostatnio coś myślę żeby podłubać coś DIY więc jak znajdziesz rozwiązanie to podrzuć chętnie się zapoznam. A co do samego wątku:
summon TTP
We can play in the graveyard
Dream about joining in
zone12bit
Padawan
Posty: 8
Rejestracja: 29 lip 2016, 13:01

Wydaje mi się, że kolega z filmiku zastosował przetworniki analogowo cyfrowe z SP w tym Kicie co podał.
Awatar użytkownika
DonPadzior
Admin
Posty: 2099
Rejestracja: 23 sty 2013, 17:00

zone12bit pisze:Wydaje mi się, że kolega z filmiku zastosował przetworniki analogowo cyfrowe z SP w tym Kicie co podał.
żadnych przetworników - gdyby miał w ten kit wpinać jakikolwiek adc/dac to.... po co mu ten kit ? Zresztą tych chipów juz nie produkują ?

ISD1820PY - samowystarczalny chip który ma na pokładzie wszystko co potrzebne, zaczynajśc od adc,.dac, amp, oscylator itd...

Teraz - wracając do tego chłopa:

1. ponieważ ISD18xx to są chipy do nagrywania/odtwarzania pojedynczej wiadomości zawartej w EPROM'ie to daje sobie ręke uciąć że koleś po prostu użył czterech niezależnych od siebie kitów / kości ustawionych obok siebie coś ala channel stripy w mixerze. Jedynie co musiał z nimi wykombinowac to połączyć piny 7 i 9 w wszystkich czterech kitów w dwie magistrale (odpowiednio +sp i -sp) oraz stworzyć jeszcze kolejne dwie współne magistrale Vcc i Gnd żeby wyeliminowac różnice potencjałów na poszczególnych płytkach.

2. nie ma nigdzie udokumentowanej częstotliwości próbkowania i daję sobie rękę uciąć że nie jest to 12bit lecz 8 lub 10bit max (zbyt tani cały kit żeby pakować tam 12bitowy adc). Gosciowi sie prawdopodobnie popierdzieliło z częstotliwością próbkowania która maksymalnie wynosi 12kHz przy bodajże 8 sek samplu (tutaj sie muszę upewnić bo datasheet jest tak lakoniczny że gówno wnosi do rozmowy). Częstotliwość próbkowania ustawiana jest za pomocą rezystora (80K-200KΩ) na pinie 10 (ROSC).

3. Co do padów to....nie są to pady a przyciski i koleś ma ich cztery bo tak jak napisałem w pkt.1 ma na bank połączone cztery kity. W każdym ISD18xx pierwsze trzy piny odpowiadają za nagrywanie (1), odtwarzanie "note-on"(2) oraz odtwarzanie "one-shot"(3). Cały kit posiada już podpiete trzy tact switche wiec nie musisz sie martwić ewentualnie możes sam sobie je podpiąć gdzieś z zewnatrz lub nawet do pinów w arduino jezeli chciałbyś sterować odtwarzaniem lub nagrywaniem poprzez np. MIDI. Żeby nie pieprzyć sie z trzema przyciskami na każdym "strip'ie" możesz też pod jeden tact switch podpiąć jeszcze zwykły przełącznik on/off który będzie robił za selector trybu one shot, note'on i w zależności od pozycji będzie kierował napięcie na piny 2 lub 3.

4. co do pitch shiftu to na 100% jest on kontrolowany poprzez wewnętrzny oscylator problem w tym że nie dopatrzyłem się jeszcze w tym chipie pinu odpowiadającego za taktowanie zegara - wiem że ISD1800 miał osobny pin odpowiadający za zewnętrzne taktowanie zegara XCLK (nie pamietam który to pin był) a w ISD1820 nie widzę takiego pinu więc wydaje mi się że albo bedzie to kontrolowane poprzez ROSC albo koleś miał pierwszą wersję kitu bazowaną właśnie na 1800.

tak czy inaczej zamówiłem już dwie sztuki 1820 i jak przyjdą to rozbiorę to na czynniki pierwsze a póki co, mam nadzieje że miło sie czytało i witamy w świecie DIY ;D.
Skombinuj sobie zasilacz do euroracka lub jakikolwiek inny zasilacz +12/-12V i zacznij działać bo frajda niesamowita :P - szafkę euroracka możesz sobie sam zrobić z jakiegoś MDF'u lub poprostu kupic tanią na ebay'u - ja swoja właśnie będę składał niedługo do kupy bo póki co bawiłem się na zwykłym zasilaczu labolatoryjnym ale stwierdziłem że zacznę kupowac moduły więc trzeba jakąś szafe ogarnąć :D

EDIT:
nie pomyślałem... - do punktu 1 - dopisz sobie jeszcze dwie wspólne magistrale dla inputów czyli dla pinów 4 i 5 (mic i micref) na każdym kicie :blush:

EDIT2:
pietruh - jak chcesz przywołać wujka to lepiej wysłać PW (możebyc nawet pusta lub po prostu z linkiem do tematu - to mi przynajmniej da przypomnienie na mailu na którego wchodzę (w odróżnieniu od tego forum) codziennie :P :P :P
I suppose it is tempting, if the only tool you have is a hammer, to treat everything if it were a nail.
Awatar użytkownika
DonPadzior
Admin
Posty: 2099
Rejestracja: 23 sty 2013, 17:00

Mały update:

kity przyszły i tak jak myslałem, rozmiary są na tyle małe że spokojnie upchasz nawet 8 jak sie postarasz :)
Obrazek

tak jak na załączonym obrazku - tact switche są juz wlutowane w PCB ale nie ma problemu podciągnąć ich kablem do obudowy. Problem jest natomiast z wejściem audio bo jest tylko mikrofonowe i albo trzeba będzie zredukować line do poziomu mic albo szukać jakiegoś obejścia :/. Tak czy inaczej już się zabrałem za LP na "masterze" :D :D :D

Obrazek
na razie tylko 6dB na oktawę ale upgrade'uje go do drugiego albo czwartego rzędu i mam nadzieję że sie zrobię dzisiaj bo na weekend mnie nie ma :/

UPDATE:
Na wyjściu trzeba bedzie jeszcze dorobić mały układ ADSR (w zasadzie samo A :D) bo każdy z czterech kitów jakie mi przyszły, odgrywa wyraźnie słyszalny klik na początku sampla a najgorsze jest to że te chipy mają..... latencję (sic!) nie wiem czy wariuje ale próbowałem kilka razy i na bank sampel odgrywany jest po tym jak już usłyszę klik tact switcha :/ (do sprawdzenia kiedyś tam)
I suppose it is tempting, if the only tool you have is a hammer, to treat everything if it were a nail.
Awatar użytkownika
DonPadzior
Admin
Posty: 2099
Rejestracja: 23 sty 2013, 17:00

mały update:
pzrysiadłem się dzisiaj i doszedłem do wniosku że lepiej rozmontować cały kit lub nabyć same chipy i zrobić to po swojemu :D :D :D



żeby ogarnąć porządnie samplerate i kontrolę pitchu to nie ma bola i musisz rozebrać kit i przeliczyć wartości rezystorów wymieniając je na inne. Pitch można kontrolwaź pinem 10 poprzez rezystor ok. 10k który wpiety jest w potencjometr 100K (może być chyba nawet 50K - nie sprawdzałem), następnie jedna noga potencjometru w ground, druga w 5v poprzez rezystor ok 470K - mniejsze wartości dają inny zakres pitchu - to jest dla mnie optimum żebym mógł jeszcze sprawdzić inny pot. na wejściu zjazd z line do mic robi sie poprzez dwa rezystory 1K i 47K oraz mały kondensator ceramiczny 0.1uf. kopiuj/wklej x4 i masz 4 kanałowy sampler :D - niedługo wrzucę schemat co i jak :D
I suppose it is tempting, if the only tool you have is a hammer, to treat everything if it were a nail.
Ivandersg
Padawan
Posty: 12
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:18

Czekam na schemat, sam chyba coś takiego też pokombimuje.
ODPOWIEDZ